asociatia-maia

logo_lycee_grand

meine kinder editat

Școala Franceză din București donează mobilier școlar și materiale cu uz didactic prin organizații non-profit din România

Scoala Franceza a donat în această vară mobilier școlar și obiecte de uz didactic pentru beneficiari din toată țara: dulapuri, birouri, flipcharturi dar și echipamente cum ar fi imprimante, videoproiectoare, ecrane de proiecție, mobilier pentru clasă şi laboratoare complet echipate etc.

Intermediari beneficiari: Asociația Maia şi Asociația Kleine Schule
Beneficiari: Asociația Magister Educationis, Bicaz si Gradinița Meine Kinder, Bucureşti

Asociația Kleine Schule Piatra-Neamţ şi Bucureşti, pune accent pe o educaţie diferenţiată, nu doar ştiinţifică şi încurajează deschiderea spre cunoaştere, dorind menținerea standardelor ridicate în ceea ce priveşte însuşirea tuturor abilitaţilor pe care copiii le dezvoltă.

Asociația Maia din București a inițiat în 2012 un program de integrare socială care presupune conceperea și demararea de proiecte sociale care să contribuie la dezvoltarea durabilă a unor grupuri sociale vulnerabile. www.asociatia-maia.ro

www.asociatia-maia.ro

Asociaţia Magister Educationis din Bicaz, a demarat ȋn 2013 un proiect de facilitare a accesului la educaţie tuturor celor care, indiferent de vârstă, doresc să achiziţioneze noi cunoştinţe, capacităţi si competenţe prin organizarea de dezbateri, consfătuiri, simpozioane, conferinţe, seminarii, precum şi alte activităţi similare.

Gradinița Meine Kinder, din Bucureşti, pune accent pe formarea personalităţii copilului ţinând seama de nivelul său propriu de dezvoltare, de nevoile sale afective care să contribuie la formarea unei personalităţi autonome şi creative, la formarea unor copii sănătoşi, activi, cooperanţi, care să se adapteze uşor la regimul şcolar şi la orice situaţie din viaţă.

Detalii despre proiect:
Simona MITREA, presedinte Asociația  Kleine Schule,