Starting February 26, we announce that all children between 6 years and 19 years, from all over the world, can compete for the Worldwide Children Festival, organized by KLEINE SCHULE Romania, Proedus, Bucharest City Hall and I.S.M.B.

Entry is free of charge, but the registration is mandatory.

WORLDWIDE CHILDREN FESTIVAL will take place between June 7 and June 10, for 4 days, with 4 categories, as it follows:

Day 1. Music
Day 2. Arts
Day 3. Sciences
Day 4. Theater

Prizes
First place: 500 euros
Second place: 300 euros
3rd place: 150 euros
Mention: 50 euros

Note* Teachers enrolling children to the festival contest receive certificates of attendance
Note** After signing up, you will receive a confirmation e-mail and the rules for the selected section.
Note*** For any explanations you may need, please use the e-mail address below: [email protected]

Registration details for “Worldwide Children Festival” press here

ARTS – Competition rules Worldwide Children Festival

MUSIC – Competition rules Worldwide Children Festival

THEATER – Competition rules Worldwide Children Festival

SCIENCE – Competition rules Worldwide Children Festival

Annex SCIENCE – Worldwide Children Festival

Kleine Schule – România, ICAF – International Child Art Foundation, SUA, Inspectoratul Şcolar Bucureşti, Proedus – România şi Primăria Capitalei Bucureşti organizează pentru a prima oară ȋn România festivalul internaţional World’s Children Festival.

International Child Art Foundation ( ICAF) organizează la Washington, Festivalul Internaţional pentru Copii – World Children’s Festival – din 1997, ajungând la cea de a 6-a editie, cu participarea a peste 120 de delegaţii, din 70 de ţări. La fiecare ediţie se desemnează un comitet de onoare al festivalului, distincţie care este valabilă pe o perioadăde 4 ani, intervalul cu care se desfăşoară acest concurs internaţional.

Regulile competiţiei :

Cui se adresează:  tuturor copiilor cu vârste cuprinse ȋntre 6 şi 19 ani de oriunde din lume.

Cadrele didactice care ȋnscriu copii ȋn concursul festivalului, primesc adeverinţe de participare

Perioada de ȋnscriere: 15 februarie – 30 martie 2018, ora 00:00, ora României

Perioada de jurizare a lucrărilor trimise pentru fiecare secţiune ȋn parte: Aprilie 2018

Perioada desfăşurare festival: 7 iunie – 10 iunie 2018, Bucureşti, Parcul Izvor