Sursa: Ingrid Ciofoaia, www.evenimentul.ro

Inscrieri la cursuri de formare in gifted education. Sunt asteptati profesori, invatatori, parinti si psihologi. Dati click aici pentru a completa formularul de inscriere! La Colegiul National de Informatica se va deschide un Centru pentru copiii supradotati

Asociatia pentru Educatie si Stiinte (AES) „Kleine Schule” (Mica Scoala) va infiinta, in parteneriat cu Inspectoratul Scolar Judetean (ISJ), un centru de testare si identificare a copiilor supradotati care va functiona la Colegiul National de Informatica din Piatra Neamt. „Exista in lume aproximativ 2% dintre copii care au capacitati extrem de mari intelectuale, dar in România s-a estimat ca acest procent este de 4%, dublu fata de cel inregistrat la nivel mondial. De aceea este necesara infiintarea unor centre dedicate acestor copii capabili de performante inalte”, a spus Simona Mitrea, presedintele AES Kleine Schule”. Asociatia lucreaza in colaborare cu Centrul IRSCA Gifted Education – partener Unesco, membru WCGTC – World Council for Gifted and Talented Children; the Asia – Pacific Federation of WCGTC si respectiv ECHA – European Council for High Ability. Prin acest proiect, ce va incepe la Piatra Neamt si care va fi extins la nivelul intregului judet si mai apoi la nivel de tara, vor fi descoperiti copii cu vârste cuprinse intre 6 si 12 ani, carora sa li se ofere posibilitatea pregatirii cu profesori specializati care sa le stimuleze inteligenta multipla. Inscrierile care au inceput deja, se se vor finaliza pe 5 aprilie. Testarea copiiilor se va realiza in baza unor teste cognitive, psihometrice si de personalitate. „Am fost extrem de deschisa acestui proiect, acestui concept si acestui parteneriat, iar in acest moment suntem in dialog cu MECTS pentru obtinerea unor credite transferabile pentru recunoasterea muncii colegilor nostri care vor fi implicati, pentru ca motivatia lor sa fie si una practica”, a spus Luminita Vârlan, inspector scolar general al ISJ. In perioada 6-10 aprilie, la Colegiul National de Informatica vor avea loc cursuri de formare dedicate profesorilor, iar pe 7 si 8 aprilie, vor avea loc doua ateliere de comunicare pentru parintii copiilor din aceasta categorie. In toamna, la acest centru vor fi organizate primele module de curs pentru elevii supradotati. Sursa: Ingrid Ciofoaia, www.evenimentul.ro Dati click aici pentru a completa formularul de inscriere!