uniunea europeana editat

Gifted (for) you
(be S.M.A.R.T.)
2014-1–RO01-KA201–002957

Vineri, 12 decembrie are loc lansarea proiectului Gifted (for) you/be S.M.A.R.T. 2014 -1 –RO01-KA201 – 002957 program online de învăţare pentru copiii cu potenţial înalt, cu sau fără dizabilităţi de văz, auz sau asperger, la Institutul Francez din Bucureşti, începând cu orele 19:00.

Prin intermediul proiectului ne propunem să creăm o platformă de învăţare online adaptată pentru deficienţii de vedere şi hipoacuzici. Platforma va conţine module cu lecţii pentru copiii cu abilităţi înalte, precum şi teste de depistare a inteligenţei cognitive, emoţionale şi sociale. Modulele vor fi adaptate pe niveluri de vârstă (3-5, 6-8. 9-12. 13-17 ani). Pe lângă lecţiile pentru copii vor fi dezvoltate şi incluse pe platformă, module pentru părinţii şi dascălii copiilor selecţionaţi în urmă screening-ului cu baterii de teste patentate internaţional. Platformă va reuni profesori cooptaţi atât din ţară, cât si din afara graniţelor ţării, programe de mentorat pentru copiii cu abilităţi înalte şi tutoring.

Proiectul Gifted (for) you/be S.M.A.R.T. este finanţat prin programul ERASMUS+ al Comisiei Europene – European best practices to support children with high potential and to access training for gifted children with disabilities – Gifted (for) you.

Școala Gimnazială Specială pentru Deficienţi de Auz “Sfânta Maria” si Asociaţia pentru Educaţie şi Ştiinţă “Kleine Schule”, implementează proiectul în parteneriat cu Trencadis Corp SRL, Specjalny Osrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 – POLONIA, Special High-school For Deaf-mute Children – BULGARIA, University Of Plovdiv – BULGARIA, Centar za poticanje darovitosti djeteta, membră European Council of High Ability (ECHA) – CROAȚIA.

Proiectul se desfăşoara pe o perioadă de 2 ani. Planul de dezvoltare al platformei va continua şi după încheierea proiectului finanţat de către Comisia Europeană prin programul Erasmus +.

Mulţumim sponsorilor, Casa Jad şi AQUA Carpatica, Angelei Niţă, pentru dezvoltarea conceptului pentru eveniment, şi partenerilor: Institutul Francez, Asociaţia MAIA, Părinţi Informaţi, Școala de Canto Next Star by Anca Parlog, Alta Vista Group, MiniArtShow by Ioana Ginghină, De Dulce, Prima TV, Radio România Cultural,